Σεμινάριο κλινικών μελετών

Η Ειδική Μονάδα Βιοϊατρικής Έρευνας και Εκπαίδευσης του Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και η Επιστημονική Εταιρεία Φοιτητών Ιατρικής Ελλάδας διοργανώνουν διαδικτυακό εκπαιδευτικό σεμινάριο, με τίτλο «Κλινικές μελέτες και ορθή κλινική πρακτική», την Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 19.00-21.00.
Οι κλινικές μελέτες είναι ένας τύπος ερευνητικών μελετών που έχουν ως στόχο τον προσδιορισμό ή την επαλήθευση των κλινικών, φαρμακολογικών ή άλλων φαρμακοδυναμικών δράσεων ενός φαρμάκου και τον προσδιορισμό τυχόν ανεπιθύμητων ενεργειών του. Επιπρόσθετα, συγκρίνεται η κλινική αποτελεσματικότητα ενός νέου φαρμάκου με υπάρχουσες θεραπείες για μια συγκεκριμένη νόσο.

Στο σεμινάριο θα αναλυθούν οι τέσσερεις φάσεις των κλινικών μελετών, ο σχεδιασμός των σχετικών πρωτοκόλλων, οι εγκρίσεις που είναι απαραίτητες για την έναρξή τους και η έννοια του εικονικού φαρμάκου. Επίσης, η διαδικασία ένταξης στις μελέτες υγιών εθελοντών ή ασθενών, η σημασία της σωστής ενημέρωσής τους που ολοκληρώνεται με την υπογραφή του εγγράφου συγκατάθεσης, όπως και οι υποχρεώσεις και τα δικαιώματα των συμμετεχόντων.

Όλα τα παραπάνω έχουν ως προϋπόθεση την ορθή κλινική πρακτική, οι βασικές αρχές της οποίας θα αναφερθούν αναλυτικά στο τέλος του σεμιναρίου.

ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΜΕΛΕΤΕΣ ΚΑΙ ΟΡΘΗ ΚΛΙΝΙΚΗ ΠΡΑΚΤΙΚΗ
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Ε.Μ.ΒΙ.Ε.Ε.

Τετάρτη 15 Δεκεμβρίου 2021, ώρα 19.00-21.00

Προεδρείο: Κυριάκος Αναστασιάδης, Αστέριος Καραγιάννης

19.00-19.30 Μία νέα δομή στο Τμήμα Ιατρικής ΑΠΘ: Η Ειδική Μονάδα Βιοϊατρικής Έρευνας και Εκπαίδευσης
Αστέριος Καραγιάννης

19.30-20.00 Κλινικές μελέτες: στόχοι, φάσεις, θεσμικό πλαίσιο
Γεώργιος Παπαζήσης

20.00-20.30 Ο ρόλος του εθελοντή στις κλινικές μελέτες
Εμφιετζής Παναγιώτης-Κωνσταντίνος, Ευαγγελίδης Πασχάλης

20.30-21.00 Βασικές αρχές ορθής κλινικής πρακτικής
Στέφανος Τριαρίδης

Ομιλητές

Αναστασιάδης Κυριάκος, Καθηγητής Καρδιοχειρουργικής ΑΠΘ, Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ, Πρόεδρος Ε.Μ.ΒΙ.Ε.Ε.

Εμφιετζής Παναγιώτης-Κωνσταντίνος, Φοιτητής Ιατρικής ΑΠΘ (4ο έτος)

Ευαγγελίδης Πασχάλης, Φοιτητής Ιατρικής ΑΠΘ (3ο  έτος)

Καραγιάννης Αστέριος, Ομότιμος Καθηγητής Ιατρικής ΑΠΘ, Εκτελεστικός Διευθυντής Ε.Μ.ΒΙ.Ε.Ε.

Παπαζήσης Γεώργιος, Αναπληρωτής Καθηγητής Κλινικής Φαρμακολογίας ΑΠΘ, Επιστημονικά υπεύθυνος της Μονάδας Κλινικών Ερευνών της Ε.Μ.ΒΙ.Ε.Ε.

Τριαρίδης Στέφανος, Καθηγητής Ωτορινολαρυγγολογίας ΑΠΘ, Αναπληρωτής Πρόεδρος Τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ